Kına Yakma Geleneği Nereden Geliyor ?

Kına yakma geleneği Anadolu’dan günümüze ulaşarak evliliğin korunmasını temel alarak yapılan bir eylemdir. Evlenecek çifte kına yakılarak kötülük ve nazardan korunduğuna inanılır. Kına yakılacak tepsi genellikle bakırdan seçilir. Bunun nedeni ise bu kabın kişiyi cehennem azabından ve ateşten koruyacağına inanılmasıdır.

Kına töreninde gelini ağlatmak öneli gelenekler arasındadır. Eğer gelin gözyaşı dökerse, kuracağı yuvanın bereketli ve mutlu olacağına inanılır. Evlenmek isteyen gelinin arkadaşları da o gece avucuna mutlaka kına yakar. 

Kına Gecesi Ne Zaman Düzenlenir ?

Kına gecesi bazı yörelerin adetlerine göre sadece kadınlar arasında düzenlenirken bazen kadın erkek karışık da yapılabilmektedir. Kına geceleri kız evi tarafından düzenlenir. Genellikle düğünden birkaç gün önce düzenlenen kına geceleri düğün stresini atmak ve eğlenmek içindir. Kına gecesi organizasyonu bir mekanda yapılacağı gibi kız tarafının evinde de yapılmaktadır. Gece boyunca gelen konuklara genellikle kuruyemiş olmak üzere çeşitli ikramlar yapılır. İlk ikramların ardından gelin, ellerinde mum taşıyan kadınların eşliğinde ve kına kıyafetini giymiş şekilde davetlilerin arasına gelir ve kına yakılır.

 

Bir cevap yazın

Book an appointment